Saveti za roditelje: Besna i agresivna deca!


Zašto deca postaju agresivna?

Svako dete traži pažnju i ljubav. Kroz tu pažnju deca mogu tražiti i uticaj odnosno ostvarivanje svojih želja. Nekada u nedostatku njenih ispunjenja dete postaje agresivno smatrajući da im ista pripada nužno u svakom trenutku. Shodno tome ne navikavati dete na stalne nagrade ili ispunjenje svih želja, jer to može biti glavni okidač agresije. Važno je unapred prepoznati agresiju i reagovati na vreme.

Roditelji treba da se postave tako da nagrade dodelju kada se ostvari dobar rezultat, čime će podstaći dete na pozitivne rezultate. Suprotno tome kažnjavanje treba primeniti u izuzetnim i vanrednim situacijama tj. usled teškog prestupa ili manipulativnog ponašanja prema drugima.

Važno je i pustiti dete da samo pogreši. Time ćete pokazati detetu da odgovara za svoje postupke, ali isto tako dete će shvatiti da mu je potreban vaš savet i doći da ga potraži. U tom slučaju morate imati strpljenja i na svako pitanje odgovoriti.

Dete mora imati svakodnevni kontakt sa prirodom i igrom. U ovom pogledu ne smeju postojati nikakva ograničenja, šta više treba postojati pozitivno podsticanje onda kada ista manjka. Ne zabranjivati mobilne uređaje već ih jednostavno ukloniti iz šireg i bližeg okruženja deteta. Dete će imati vremena da se sa tehnologijom zblizi. Nakon sedme godine života možete postepeno uvoditi mobilne uređaje naravno u vrlo ograničenim periodima.

U kasnijem dobu odrastanja deteta tj u periodu srednje skole jako je bitno da roditelj ostate ,,cool". To zadržava interesovanje deteta, čime se na velika vrata vraća sa postavljenih pitanjima. Važno je da se barem jedan od roditelja postavi tako da dete može sve da ga pita. Naravno strah od teških prestupa je ključan zato je važno da to oseti prema drugom roditelju. Dakle, uloga dobar i loš policajac se antropološki i praktično nebrojeno puta pokazao kao veoma efikasan.

Podstičite dete na zdrave navike, na lepo ponašanje, na razumno korišćenje novca, na ljubaznost. Sva ova pozitivna ponašanja nagrađujte pohvalama i drugim emotivnim nagradama. Dakle, nagrada nije samo materijalnog karaktera, šta više to posebno treba naglašavati. 

Za sve postupke deteta zaslužni su roditelji ali i neposredno okruženje. Dete upija informacije i ponašanje oko sebe. Zato je važno da postepeno stvara kritičko razmišljanje koje se nadograđuje u daljem životu. To kritičko razmišljanje će ga pratiti kroz život, a pre njega se roditelj mora postaviti tako da se dete neprestano vraća za savet u fazama dileme. 

Posetite neku od naših društvenih mreža:

Instagram 

Facebook

Tiktok

Youtube

E mail: cudotvornimelemi93@gmail.com 





Comments

Popular posts from this blog

Kako nega stopala smanjuje stres?

ZAŠTO SE KONDILOMI VRAĆAJU?

Kako trajno ukloniti gljivice na noktima i stopalima uz čudotvorni melem